RIPE / WYSTAWA FOTOGRAFII

Choć jest bardzo młoda, czuje dużą presję społeczną związaną z procesem starzenia. - Według reklam modowych i magazynów beauty, wydaje się, że kobiety po 40-tce w zasadzie nie istnieją – wyjaśnia fotografka. - Zmarszczki i inne naturalne znaki czasu na ludzkim ciele uchodzą za niechciane i są często powodem do wstydu. Pod wpływem tej presji wiele kobiet zapada na depresje, odrzucając swój wygląd fizyczny.

Ripe (dojrzały), według autorki oznacza full of taste i top quality. Evelyn Bencicova postanowiła pokazać dumne kobiety, które są nie tylko piękne, 

ale i aktywne. Bohaterki jej zdjęć to artystki, kobiety biznesu, emerytowane nauczycielki, gospodynie domowe, a zarazem matki, babcie, a nawet prababcie.

Mimo że jej modelki pochodzą z różnych środowisk, każda z nich jest dumna ze swojego wyglądu. W każdym siwym włosie i zmarszczce jest zapisana niesamowita historia. Te kobiety odrzucają społeczne uprzedzenia, a zamiast codziennych fobii wybierają celebrację życia.

Choć wiele projektów fotografki jest silnie wystylizowanych, w tej serii stawia na naturalność, unikając mocnej postprodukcji i wypracowanej scenerii. Kobiety same wybierają swoje pozy i stroje. Piękno bohaterek, zarówno wewnętrzne jak 

i zewnętrzne, mówi samo za siebie.

© ALL RIGHTS RESERVED / PROJECT WOMEN FOUNDATION